1-نشریه

سوال : چرا قیمت آگهی ها نسبت به دیگر نشریات بالاتر است؟

پاسخ : تعرفه آگهی درنسخۀ چاپی نشریه دانش تبلیغات به نسبت سایرنشریات مشابه تفاوت معنی داری ندارد. ضمن اینکه دانش تبلیغات نشریه ای تخصصی و بین المللی است و هزینه های تولید آن بالاست نشریه ای مدیریتی است و مخاطبان خاص خود را دارد. علاوه برآن اگهی ها دردانش تبلیغات ماندگاراست و درسه رسانه مطرح می شود، نسخۀ چاپی دانش تبلیغات نسخۀ مالتی مدیا (DVD) و نسخۀ آن لاین ( veb site) و با توجه به اینکه درگوگل همیشه دارای رتبه اول می باشد نرخ آگهی ها بنابراین معقول و مناسب است.

 

سوال : DVD نشریه دارای چه محتویاتی است و چه فایده ای برای ما دارد؟

پاسخ : نسخۀ مالتی مدیا (DVD) دانش تبلیغات حاوی اطلاعات تصویری و نمونه تیزرهای پخش شده از رادیو و تلویزیون، گالری عکس، نسخۀ کامل مقالات و مطالب متنوع دیگر علاوه برنسخۀ کامل pdf نشریه دانش تبلیغات می باشد. بزودی نشانه های صوتی برندهای بزرگ و معتبر داخلی و خارجی نیز به تفکیک درآن مطرح خواهد شد علاوه برآن با توجه به کامل بودن و استفاده از آن درحالت off-line استفاده از (DVD) دانش تبلیغات درهرزمان و مکان مناسب برای افراد مناسب است و توصیه می شود. ضمن اینکه ذخیره سازی و آرشیو آن با کیفیت بالاتر به سهولت و راحتی بیشتری امکان پذیراست.

 

2- تبلیغات رادیویی:

سوال : تبلیغات رادیویی در ایران بدست چه شرکتهایی انجام می شود ؟تعرفه ها چقدر است و آیا تاثیر لازم را دارد یا خیر؟

پاسخ : درایران شرکتهایی که تیزر سازهستند معمولاً آگهی های رادیویی نیزمی سازند و هماهنگی پخش آن را نیز به توسط رادیو انجام می دهند اطلاعات تعرفه و لیست شرکتهای متخصص دراین امر را بزودی درهمین مکان جهت استفاده عموم خواهیم گذاشت. شکی نیست که رادیو نیز همانند سایررسانه ها دارای مخاطبان خاص خود می باشد و از پوشش جغرافیایی بالایی به نسبت تلویزیون برخوردار است. همۀ رسانه ها دارای تأثیرخود برمخاطبان هستند. رسانه بی تأثیر رسانه نیست . اما اینکه چه تأثیری و تا چه حد دارد وابسته به عوامل دیگری از جمله نوع کالا و یا خدمات مطرح شده میزان مطلوبیت و قیمت مناسب... محصول یا خدمات و سایرعوامل دارد و از این رو نمی توان حکم کل درمورد میزان تأثیر هررسانه صادرکرد بلکه این میزان وابسته به سایرعواملی که نامبرده شد دارد؟

سوال :تبلیغات رادیویی در ایران برای چه گروهی پخش می شود و اصلا چه مخاطبانی و در کدام قسمت از ایران دارد؟

پاسخ : تبلیغات رادیویی و یا آگهی های رادیویی درایران معمولاً با توجه به ساعات پخش و مناطق جغرافیایی برای عموم مردم ایران پخش می گردد. و رسانه ای عمومی، با سهولت دردسترسی درکل مناطق جغرافیایی ایران محسوب می گردد همۀ اقشار جامعه از پیرو جوان گرفته تا جوانان و اقشار متوسط به بالا مخاطبان آن هستند و با توجه به برنامه های آن برای هر منطقه جغرافیایی از ایران می توان دراین مورد قدرت انتخاب داشت.

تبلیغات رادیویی این است که حد و مرزی ندارد، درهمه جا می توان آن را از ویژگیهایی شنید شاد و مفرح است و دراوقات خلوت و خصوصی مخاطب پیام تبلیغاتی را به سهولت و دوستانه می رساند و شنونده درهرحالتی باشد آن را می شنود و از تأثیرگذاری بالایی نیز برخوردار است.

 

3- تبلیغات تلویزیونی :

  • سوال : چه شرکتهایی متخصص تبلیغات تلویزیونی هستند، پرسابقه ترند؟ و آیا به طور مستقیم با صدا و سیما می توان قرارداد بست یا نه؟

پاسخ : درایران برخی از کانونهای تبلیغاتی با توجه به تخصص و امکانات موجود خود خدمات ساخت و پخش تیزرهای تبلیغاتی را انجام می دهند اما همه کانونها قادر به انجام آن نیستند. شبکۀ آفتاب، ریحان فیلم، سروش، کانون ایران نوین، روزگارطرفه، تهران آگهی براساس اطلاعات موجود از جمله بهترین کانونها هستند. درحال حاضر عقد قرارداد مستقیم با صداو سیما فقط از طریق معرفی یک کانون تبلیغاتی که مسئولیت هماهنگی امور و ساخت تیزرو تعهد و ضمانت مالی صاحب آگهی در قرارداد را به عهده بگیرد امکان پذیراست و کانون می بایست به عنوان طرف سوم قرارداد پخش آگهی را امضا نماید.

 

سوال : در کدام ساعتها و در چه برنامه هایی تبلیغات کنیم ، موثرتر است؟

پاسخ : تصمیم گیری درمورد انتخاب ساعات پخش و یا نوع برنامه های تلویزیون برای صاحبان آگهی بسیار پیچیده و دارای ظرایف خاصی است و شناخت کاملی از رسانه تلویزیون کاملاً ضرورت دارد و از سوی دیگر نوع کالا یا خدماتی که قراراست آگهی شود دراین تصمیم گیری نقش حیاتی دارد. توصیه می شود با شرکت نمایندگانی از هر دو طرف اینکار صورت پذیرد و علاوه بر آن بطور مرتب مورد ارزیابی و بازبینی قرار گیرد تا موجب هدر رفتن منابع مالی صاحبان آگهی نشود و نتایج موثرتر و بهتری گرفته شود.درصد دفعات پخش آگهی و اینکه در طول چه دوره ای از زمان آگهی می بایست پخش شود و نیز بودجه بندی پخش آگهی از نکات مهم دیگر محسوب می شود.

 

4-تبلیغات محیطی:

سوال : در تهران انواع و اقسام تابلوها و بیل بردها وجود دارد و همه مدعی اند بیلبرد دارند و می توان به آنها سفارش داد.در این مورد راهنمایی کنید و توضیح دهید؟

پاسخ : در حال حاضر در تهران متولی تبلیغات محیطی سازمان زیباسازی شهرداری تهران است و تنها شرکت های مجاز که در قرارداد با سازمان باشند دارنده تابلو محسوب می شوند و آنهم تا مدت سه سال که قرارداد دارند وبعد از آن دوباره تابلوها گروه بندی و به مناقصه برای کانونهای تبلیغاتی مجوز از ارشاد و دارای رتبه از سازمان ،گذاشته می شود.

اما این روند بر این معنا نیست که سایر شرکت های تبلیغاتی نمی توانند روی تابلوها بازاریابی کنند،بلکه در حال حاضر نیز چنین است که برخی از شرکت های تبلیغاتی به کانونهای در قرارداد با سازمان در امر بازاریابی و فروش تابلوها کمک شایان توجهی می کنند.از جمله شرکت های مطرح که در قرارداد با سازمان زیباسازی اند به شرکت های زیر می توان اشاره کرد:

  • شرکت سیما آرا 2-گروه گسترش 3-نوند ندای آسیا 4-تصویر گران   5-رسانه ابزار 6- تصویرسازان روز 7- ایمانقشینه 8- ایده آفرین 9- آگه سازان 10- کانون ایران نوین 11-گسترش تبلیغات 12- جانوسپار 13- فرآفرین 14- پویندگان توسعه پارس و . . .

و سایر شرکتهایی که دارای رسانه نیستند اما سرویس های مشاوره و خدمات قوی به مشتری ارائه می کنند :

1- روزگار طرفه 2- اشاره 3- هنرآذین و . . .

 

سوال: کدام مناطق تابلو و بیل برد انتخاب کنیم تا بهترین تاثیر را داشته باشد و پولمان هدر نرود؟

انتخاب مکان بیلبرد و مدت اکران آگهی همگی وابسته به نوع محصول یا خدمات و نیز وضعیت مالی و فرهنگی مخاطب شما در شرایطی که اطلاعات ناکافی و ناقص است همیشه بهتر است با افراد باتجربه و کارکرده در این زمینه مشورت کنید و جوابها را با هم مقایسه و راهکار صحیح را برگزینید.

 

5-برندها:

سوال : چه برندهایی بیشترین تبلیغات را دارند و بیشترین بودجه را مصرف می کنند ؟

پاسخ : در حال حاضر در تهران برندهایی که از همه بیشتر تبلیغات دارند ، اعم از تلویزیون –بیل برد و مطبوعات در رتبه نخست بانکها و پس از آن شرکت های لوازم خانگی خارجی از جمله سامسونگ و ال جی و ... می باشند.برندهای داخلی با توجه به هزینه های بابایی که تبلیغات محیطی دارد،فعلا از آن گریزانند.

سوال : کدام برند از همه بهتر تبلیغات می کند و کدام آژانس تبلیغاتی کار وی را انجام می دهد؟

پاسخ : در حال حاضر با یک بررسی اجمالی می توان به راحتی متوجه شد تبلیغات پخش شده از رادیو و تلویزیون از اصول اساسی تبلیغ به معنای واقعی کلمه به دور است و دارای استانداردهای لازم به منظور تاثیرگزاری بر روی مخاطب نیست و گرچه نمونه آثار بهتر و قابل اشاره وجود دارد مانند بانک ملت،همارشتن در مورد آژانس های طراح این دو شرکت پس از کسب اطلاع لازم به آگاهی خواهد رسید.

سوال : دستمزد مشاوره تبلیغاتی و یا ارائه برنامه تبلیغاتی مدون چقدر است وچگونه می توان فهمید که رقم بالاست یا مناسب ارائه شده؟

پاسخ : بدیهی است دستمزد مشاوران تبلیغاتی برای مشاوره دادن و یا طراحی کمپین تبلیغاتی بسته به میزان تجربه وی،شرایط رقابتی بازار و یا عوامل دیگر متغیر و در نوسان است و عدد مشخصی را نمی توان اعلام نمود.اما بزودی بعد از استعلام از نهادهای رسمی تر مانند انجمن صنفی تبلیغات و یا انجمن شرکت های بازاریابی ایران اطلاع رسانی خواهد شد.

 

6- تبلیغات اینترنتی :

سوال : به نظر شما تبلیغات اینترنتی در ایران جواب می دهد یا نه؟و چه شرکتهایی در این مورد متبحرند؟

پاسخ : اینکه رسانه ای خاص تاثیر داشته باشد یا نه و یا در چه حد تاثیر کند کاملا وابسته به عوامل مختلفی است.از جمله وضعیت بازار قدرت خرید مردم،وضعیت سایر رقبا،میزان بودجه تبلیغاتی شما ،طراحی و اجرای مناسب کمپین تبلیغاتی در رسانه موردنظر .اما در کل تبلیغات اینترنتی در ایران تاکنون عملکرد مناسب و مورد قبول برای صاحبان آگهی داشته نمونه ای که آنانتمایل به ادامه و تمدید قراردادهای خود را دارند و این استقبال مابین مدیران برند عمومی شده است.ازجمله شرکت های برتر در این زمینه به موارد زیر می توان اشاره کرد:شرکت
Fast Click،شرکت مدیر سایت ، شرکت خاورزمین،شرکت سارینو،شرکت نوین مارکتینگ و ...

 

سوال: چه روشی برای تبلیغات اینترنتی مناسب تر است؟   ارسال email یا نمایش آگهی در وب سایت ها و یا سایر روشها ؟

پاسخ : در اینجا نکته ای را باید متذکر شد، استفاده از روشهای مختلف در تبلیغات وابسته به نوع کمپین تبلیغاتی شما،نوع محصول یا خدمات شما، نوع مخاطبان شما، بازار و وضعیت رقبا و سایر عوامل می باشد و همواره می بایست این نکته را مدنظر داشت که طراحی پیام تبلیغاتی می بایست با توجه کامل به عوامل یادشده صورت بگیرد تا از تاثیرگزاری بیشتری برخوردار شود.به عنوان مثال شرکتی را در نظر بگیرید که محصولاتی تولید یا وارد می کند که لزوما می بایست تصویر آن را به مخاطب نشان دهد وسایل ورزشی ( کمربند لاغری،...) جواهرآلات و یا سایر موارد مشابه .بنابراین مخاطب انتظار دارد تصویر محصول را ببیند.در این صورت مجبور به ارسال ایمیل تبلیغاتی مصور خواهید بود.با رعایت نکات فنی در مورد کیفیت و محدودیت حجم نامه ، در مقابل شرکت هایی هستند که کمتر به وجود تصویر در ایمیل های خود نیاز دارند مانند بانکها،بیمه ها و یا برخی کتابها .بنابراین توجه به نیازهای مخاطب و نوع محصول در این موارد ضروری است . بطور کل استفاده از همه روشهای موجود در تبلیغات اینترنتی موثر و کارآمد است.

 

7- مالتی مدیا:

سوال : ارائه CD یا DVD مالتی مدیا به مردم در نمایشگاهها و یا استفاده جلسات شرکتها و در سایر موارد آیا مناسب تر است یا دادن کاتالوگ و بروشور مکتوب به آنان و آیا این روش جواب می دهد یا نه؟ و تاثیر لازم را دارد یا خیر؟

پاسخ : استفاده از هرروش تبلیغاتی منوط به دانستن شرایط مخاطبان، نیاز بازار درجه مطلوبیت کالایی که به عنوان هدیه تبلیغاتی ارائه می شود و سایرشرایط است بنابراین استفاده همزمان از هردو روش ارائه DVD مالتی مدیا و کاتالوگ و بروشور درنمایشگاه توصیه می شود. بدیهی است به دلیل کیفیت بالا و صدا و تصویرداشتن DVD مالتی مدیا و نیزمدرن و جدید بودن آن جالب تر ارزان ترو مؤثرتر است اما سهولت استفاده از بروشور و کاتالوگ و دستیابی راحت تر به آن را نیز نباید فراموش کرد.

سوال : چه مطالبی در DVD مالتی مدیا معرفی کالا و خدمات باید بگذاریم و چگونه آن را ارائه کنیم ؟

پاسخ : درDVD مالتی مدیا معمولاً معرفی کامل از محصولات به همراه تصویر و یا حتی فیلمی از نحوۀ کاربرد محصولات، به همراه تاریخچۀ شرکت و تصاویر مدیران و پرسنل و افراد متخصص و مدیران سایر بخش ها آورده می شود. موزیک مناسب و داشتن شکل ظاهری زیبا، ساده و کاربرپسند و نیزامکان عوض کردن زمینه هربخش و اُتوران بودن DVD (Auto ran ) از مزایای آن محسوب می شود.

 

8- هدایای تبلیغاتی:

سوال : چه هدایایی برای چه شرکت هایی مناسب تر است و شما کدام را بهتر و موثرتر و ارزان تر می بینید؟

پاسخ : اینکه چه نوع هدیه ای برای چه شرکتی مناسب است وابسته به سیاستهای تبلیغاتی هرشرکتی می باشد. معرفی چند نمونه برای شما کارسازتر و مفهوم خواهد شد.

- بانک گردشگری: نقشۀ راهنمای شهر، فلاکس آب مسافرتی، کوله پشتی و وسایل سفرو گردشگری

- ایران خودرو، سایپا، جاکلیدی،

- نشریات و انتشاراتی ها: ساک پلاستیکی بزرگ، خودکار، دفتریادداشت موارد بالا مثال خوبی برای فهمیدن اینکه چه شرکتی می بایست چه هدیه ای بدهد است.

سوال : آیا هدیه دادن یک نوع اعلام ضعف نیست و آیا مردم وقتی هدیه می گیرند چه برداشتی از شرکت ما پیدا می کنند و آیا این روش را ادامه دهیم یا نه؟

پاسخ : درمورد ارزان بودن، باید گفت این عامل مهمی درتصمیم گیری نیست به دلیل اینکه توجه به کیفیت و ماندگاری جنس از کمی ارزان تر بودن آن بسیار مهمتراست. ضمن اینکه کیفیت هدیه ارائه شده از سوی سازمان شما معرف کیفیت و ماندگاری محصولات یا خدمات شما و با شخصیت کاری برند شما گره خورده است پس نباید بی دلیل به ارزان بودن هدیه فکر کرد بلکه به فکر مناسب بودن کاربرد آسان و کیفیت آن توجه بیشتری می بایست داشته باشید.

 

9- تبلیغات از طریق پیام کوتاه( اس ام اس):

سوال : آیا تبلیغات اس ام اس مزاحم مردم نیست؟آیا مردم آن را می خوانند و یا بدون توجه به آن،حذف می کنند و آیا روش مناسبی برای تبلیغ هست یا نه؟

پاسخ : با توجه به فرهنگ مخاطبان درایران، تبلیغات sms عموماً مزاحم مردم نیست و مردم آن را می خوانند و درصورت نیاز و ضرورت از پیشنهادهای آن استفاده می کنند و درحال حاضر روش مؤثر و جدیدی برای رساندن پیام به مخاطب درکوتاهترین مدت است و ارزان تر و سریع تر نیزهست.

 

سوال : هزینه های SMS چقدر است و چه شرکت هایی در ایران آن را انجام می دهند؟

پاسخ : برای هرsms یا پیامک مخابرات رقم ثابتی بابت ارسال آن مطالبه می کند که حدود 8 تا10 تومان برای هرعدد می باشد و الباقی آن تا 14 یا 16 تومان برای هر sms سهم شرکت تبلیغاتی و خدماتی که ارائه می کند.

 

10- کمپین و مشاوره تبلیغاتی:    

سوال : کمپین تبلیغاتی به چه معناست و آیا همه برندها باید داشته باشند یا خیر و چه کسانی در ایران شایستگی انجام آن را دارند؟

پاسخ : کمپین به معنای مجموعه ای از فعالیتهای مستمر و برنامه ریزی شده است که هدف مشخصی را دنبال میکند.این فرآیند مجموعه ای از رخدادهای نامرتبط نیست. بدیهی است به منظور دستیابی به اهداف ارتباطی با مخاطب و فروش داشتن برنامه ریزی کمپین تبلیغاتی برای برندها کاملاً ضروری است.

و افراد زیر به نظر اینجانب دراین زمینه صاحب تجربه و شایستگی لازم هستند:

1- پیام بلوریان کرد   2- دکتر امیراخلاصی   3- دکترمحمود دهقان 4- ناصر پاشاپور   5- شهرزاد اسفرجانی   6- محمود مجتبی محمدیان

7- سعید اعزازی و برخی دیگر از همکاران

سوال: هزینه یک کمپین تبلیغاتی چقدر است و چقدر می توان به آن اعتماد کرد و از کجا بدانیم بعد از اجرا به

اهداف خود رسیده یا نزدیک شده ؟

 

پاسخ : هزینه کمپین یک عدد ثابت نیست و بستگی به عوامل متعدد مطالعاتی و تحقیقاتی درمورد اهداف آن کمپین دارد. درمورد میزان اعتماد ما به کمپین تبلیغاتی درصورت انتخاب مشاور ذیصلاح کاملاً قابل اعتماد می باشد و برای سنجش میزان دستیابی به اهداف کمپین روشهای اثرسنجی وجود دارد که از طریق تحقیق و مطالعه انجام می شود.

 

11-شهرستانها:

سوال : شرکت های تبلیغاتی در شهرستانها آیا به اندازه کافی قدرت انجام امور مشاوره یا برنامه ریزی تبلیغاتی و طراحی کمپین را دارند یا خیر و کدام شهرستان از این نظر مطمئن تر عمل می کند و به آن
می توان اعتماد کرد و چه شرکت هایی آن را انجام می دهند.

پاسخ: این سؤال خیلی کلی و عمومی است. درحال حاضر اطلاعات چندانی از کانونهای فعال تبلیغاتی و میزان قدرت آنان درتبلیغات و سواد و تحصیلات آنان و تجارب و تخصص آنان که موثق باشد دردست نیست. اما درهمین جا از کانونهای تبلیغاتی فعال دعوت می شود خود را معرفی نمایند.

 

سوال : بازار تبلیغات و فروش برندها در کدام شهرستان رونق بیشتری دارد و چگونه می توان به اطلاعات صحیحی از این موارد رسید .

پاسخ : آنچه واضح و مسلم است بازارتبلیغات و فروش برندها درشهرهای با جمعیت بالاتر و قدرت خرید بهتر پررونق تر و فعال تر است اما متأسفانه آمار دقیق تری دراین مورد وجود ندارد.

 

12- خارج از کشور:

سوال : زادگاه تبلیغات مدرن از جوامع امروزی کجاست؟و چگونه می توان به منابع آنان برای به روز کرده و استفاده در تبلیغات مدرن ایران کمک گرفت و استفاده کرد.

پاسخ : زادگاه تبلیغات مدرن انگلستان و آمریکا هستند و از طریق مراجعه به وب سایتهای معتبر و مراجع رسمی تبلیغات درجهان می توان به منابع آنان دسترسی پیدا کرد از جمله سازمان جهانی تبلیغات IAA.org و . . .

 

سوال : در آسیا کدام کشور و چه شرکت هایی در تبلیغات رهبری می کنند تا بتوانند از تکنولوژی آنان استفاده کنیم؟

پاسخ : ژاپن، هند و کره جنوبی از جمله کشورهای پیشرو در تبلیغات درآسیا هستند و کمپانی های بزرگ تبلیغاتی از جمله آگیلوی، و ..... درتبلیغات دارای تجارب بیشتری هستند.  

 

13-تبلیغات چاپی:

سوال : مهمترین اقلام چاپی برای هر شرکت کارت ویزیت است.به نظر شما چطور می توانیم کارت ویزیت موثرتر و زیباتری داشته باشیم تا از دیگران متمایز شویم.

پاسخ : تمایز وجه اصلی کاری است که می خواهید بکنید. اما چگونه می توان به آن دست یافت؟ طراحی ساده اما زیبا و با یک ایده مختصر به فرد و غیرتکراری، استفاده از رنگهای شاد و شارپ، دیزاین عالی مهمترین عامل است. درکنار آن استفاده از یک جنس خوب و مناسب برای مقوای کارت ویزیت، برش مناسب کارت ویزیت و ابتکاری کارت ویزیت استفاده از سایرعوامل ابتکاری درکارت ویزیت از عوامل برجسته و ممتاز بودن کارت ویزیت شما نسبت به سایراست ازجمله ارائه DVD مالتی مدیا به شکل کارت ویزیت داردای اطلاعات صوتی و تصویری از محصولات و خدمات شما همراه با چاپ اطلاعات و مشخصات شرکت روی آن به طوردو منظور از مثالهای خوب آن است ازجمله استفاده از محصول بجای مقوای کارت ویزیت مثلاً چاپ اطلاعات کارت ویزیت روی پارچه و یا سایر موارد مشابه. اضافه کردن رایحه و عطر به آن و...

 

سوال : به ظاهر پوستر از تبلیغات برندها کم کم دارد خارج می شود یا خارج شده . علت آن چیست؟و چه تبلیغ دیگری جایگزین آن پیشنهاد می کنید؟

پاسخ : بله همینطور است استفاده از پوستر درتبلیغات برندها کمتر شده و ازجمله علت های آن محدودیتهای قانونی برای چسباندن پوستردرمعابر شهری، گران بودن درموارد خاص که پوستردارای دیزاین و طراحی بسیار عالی باشد و می تواند در جلب توجه مخاطب پیشگام باشد. تبلیغات دیگری که می توان جایگزین آن نمود استفاده از تابلوهای شهری کوچک و بزرگ و بیل برد و با هزینۀ کمتر تبلیغات مطبوعاتی می باشد.

 

14-آمار تبلیغات:

سوال : آمار تبلیغات در کل کشور را چگونه می توان بدست آورد؟چه منبع مطمئنی در این مورد وجود دارد؟

پاسخ : متأسفانه دربحث آمارکشور ما ایران دارای منابع متعدد، موثق معتبر، پایا و پایدار نیست یا حداقل ما نمی دانیم کجاست. اما دراین جهت تلاش خود را خواهیم کرد و بزودی دراین مورد اطلاع رسانی خواهیم کرد. اما چند سایت شرکتهای تبلیغاتی که دارای واحد تحقیقات بازار و سنجش دارند وجود دارد که آمارتبلیغات درآن هست همینطور سازمان زیباسازی، سازمان صداو سیما ازجمله مراکزی هستند که دارای آمار مربوط به خود هستند و می توانند فعلاً از آن استفاده کنید.

 

سوال : سهم هر یک از رسانه ها و برندها از تبلیغات چقدر است و افزایش یا کاهش این سهم چه ارتباطی با توسعه اقتصاد دارد؟

پاسخ : سهم هریک از رسانه ها و برندها از تبلیغات کشورمعلوم نیست ولی می توان آن را به طور حدودی تعیین کرد و تخمین زد. بدیهی است افزایش سهم تبلیغات درتولید ناخالص ملی (GNP) موجب رشد اقتصاد و اشتغال و نیز موجب افزایش درآمد سرانه ملی خواهد شد این افزایش درتبلیغات همچنین موجب رونق تولید داخلی، افزایش نشاط ملی و افزایش بهره وری درسطح جامعه خواهد شد. و بدیهی است کاهش آن برعکس موجب کاهش درآماربالا خواهد شد.

 

15- سوالات متفرقه:

سوال : آیا در حال حاضر کانونهای آگهی و تبلیغات از معافیت مالیاتی برخوردار هستند یا نه وآیا برای هر قرارداد چقدر می بایست برای مالیات آخر سال کنار بگذارند؟

پاسخ : خیرکانونهای تبلیغاتی معاف از مالیات نیستند. اینکه چه عددی از هر قرارداد برای مالیات کنار بگذاریم تا آخرسال دچارمشکل نشویم وابسته به میزان عملکرد شما، نوع فعالیت و سایرعوامل دارد اما ظاهراً 20% به طور علی الحساب احتمالاً می تواند کافی باشد. اما استفاده از ذخایر درحسابداری توصیه می شود

 

سوال : مرجع تصمیم گیر در تبلیغات کشور آیا چه انجمن، چه اتحادیه و یا چه نهاد دولتی است ،در این مورد بیشتر توضیح دهید؟

پاسخ : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درحال حاضر به طوررسمی مرجع تصمیم گیر و متولی تبلیغات درکشور است اگرچه سایرنهادهای وابسته به مقام معظم رهبری و سایر ستادهای عمومی خود دراین مورد دارای قوانین و آئین نامه های مخصوص به فعالیت و عملکرد سازمان متبوع هستند و دراین مورد هنوز اجماع کلی و رهبری واحدی به موجب قوانین یکپارچه مدنی و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به وجود نیامده است. سازمان صداوسیما وابسته به رهبری سازمان زیباسازی وابسته به شهرداری تهران از جمله این مواردند. اما می توانید آئین نامه ها و قوانین این دسته از سازمانها را درسایت آنها مورد مطالعه قراردهید.

نشریه دانش تبلیغات به زودی همۀ این قوانین را دریک مکان واحد جهت سهولت مطالعه محقق ها و کارشناسان درسایت نشریه فراهم می آورد.

 

16-سازمانها و نهادهای دولتی:

سوال : اتحادیه ها و مجامع بین المللی تبلیغات کدام هستند و هر کدام چه وظایفی در این مورد دارند؟

پاسخ : جواب این سؤال مفصل است اما سازمان جهانی تبلیغات IAA.org سازمان جهانی سازندگان بیل برد ISA.org و ... از جملۀ این مواردند. به ارتقای تبلیغات درسطح بین المللی، برگزاری سمینارها و کنفرانس های سالانه و راهنمایی و ارجع کار به اعضاء از جمله وظایف این گونه سازمانهاست.

 

سوال : آیا در ایران اتحادیه تبلیغات داریم یا نه و آیا اگر هم باشد چه نقشی در تبلیغات کشور و در تصمیم گیری در این مورد دارد؟

پاسخ : درایران هنوز اتحادیه تبلیغات نداریم. اما انجمن صنفی شرکتهای تبلیغاتی ایران و درسایر شهرستانها انجمن های محلی داریم. بدیهی است وجود انجمن های صنفی و یا مجامع صنفی و اتحادیه ای کمک به رشد اعضا و ارتقای سطح تبلیغات درکشورمی کند و نیز کمک به رفع اختلافات و سازماندهی فعالیتهای جاری اعضا از جمله وظایف آنهاست.

 

17- قوانین و مقررات تبلیغاتی :

سوال : قوانین و مقررات تبلیغات در ایران را کجا باید پیدا کنیم؟ و تا چه میزان اعتبار و ثبات دارند؟

پاسخ : قوانین و مقررات تبلیغات درکشور فعلاً به طور رسمی درمجلس مطرح نشده و دارای قوانین جامع و کامل دراین زمینه که توسط مرجع قانون گذار« قوه مقننه» تصویب شده باشد، نداریم اما تلاشهایی در این مورد صورت گرفته است. پروفسور کاظم معتمدنژاد استاد برجسته بین المللی ارتباطات درایران از دانشگاه علامه طباطبایی درحال تدوین کتاب حقوق تبلیغات بازرگانی هستند. این کتاب زیرچاپ است و قراراست مبنایی برای حقوق تبلیغات و پیش نویس لایحه تبلیغات توسط دولت به مجلس باشد.

 

سوال : چه کنیم تا بین منافع صاحبان آگهی،قوانین و مقررات رسمی وعرف جامعه تعادل برقرار کنیم تا بتوانیم تبلیغات موثری طراحی کنیم که موجب افزایش فروش مشتری و معروفیت آن شویم؟

پاسخ : همۀ آژانس ها باید سعی کنند همیشه و درهرکاری منافع صاحبان آگهی را رعایت کنند چه این تنها دلیل ادامۀ همکاری وی با آژانس تبلیغاتی است و درصورت عدم رعایت آن ادامه همکاری و ادامه بقا و حیات هر آژانس تبلیغاتی به مخاطره خواهد افتاد. رعایت حد و انصاف و ایجاد تعادل بین امور و راستگویی و منطقی بودن می تواند به حفظ منافع صاحبان آگهی و قوانین موضوعه و عرف جامعه کند و جواب مفصل تر را باید درهرمورد خاص بررسی کرد و گفت.

 

18-آموزش تبلیغات:

سوال : آیا آموزشگاه تبلیغات به طور حرفه ای در ایران داریم یا نه و اگر می توانید آن را معرفی کنید و بگوئید تا چه حد علمی و اصولی هستند؟

پاسخ : آموزشگاهای متعددی درزمینه تبلیغات درایران وجود دارد ولی امکان معرفی و بررسی همۀ آنان به منظور پاسخگویی صحیح در امکانات نشریه دانش تبلیغات نیست اما به جهت رفع مشکل مخاطبان تنها به دو مورد که کاملاً مستقل، حرفه ای و خصوصی عمل می کنند اشاره می کنیم:

1- آموزشگاه ایده: با مدیریت آرش سلطانعلی

2- آموزشگاه ویژه با مدیریت امراله فرهادی

 

سوال : خیلی از مراکز، نشریه ها و سازمانهای غیر مرتبط و غیر حرفه ای کلاسهای تبلیغات و بازاریابی و حتی MBA و DBA برگزار می کنند و از مدیران پول می گیرند؟ آیا این کلاسها تا چه حد معتبر است و چگونه و با چه روشی می توان آن را ارزیابی کرد؟ مقیاس چیست تا پولمان هدر نرود.

پاسخ : بله متأسفانه به دلیل شرایط اقتصادی ناسالم حاکم برکشور و عدم نظارت کامل و جامع مدیران ذیربط رشد این گونه مراکز افزایش یافته است. متأسفانه این کلاسها از اعتبار علمی لازم برخوردار نیست و این مسئله به وضوح قابل مشاهده است. درحال حاضر تلاش زیادی لازم نیست برای اینکه متوجه بشویم. این کلاسها تا حد معتبراست. بهترین مرجع برای سؤال اعتبار این گونه مؤسسات پرس و جو از افراد ورزیده در تبلیغات، پیش کسوتان تبلیغات، آموزشگاههای معتبر علمی تبلیغاتی درایران که نامشان در سؤال قبل آمده و بالاخره وزارت علوم است. گاهی رجوع به وب سایت دانشگاههای معتبر تبلیغات و بازاریابی درخارج از ایران و دیدن لیست دروسی آنان و ریز مباحث هر درس کفایت می کند.

 

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید