لزوم ايجاد اتاق فكر در يك باشگاه حرفه اي تبليغات

گفتگو با احمد آرام مديرعامل بلاغ نور

 

                                    خود را معرفی و سوابق و تخصص کاریتان را بیان فرمائید.

اینجانب احمد حسینی آرام مدیرعامل شرکت تبلیغاتی بلاغ نور و رئیس هیأت مدیره مؤسسه تحقیقاتی، فرهنگی و هنری آوای حکمت هستم. مؤسسه به عنوان بازوی تحقیقاتی شرکت بلاغ نور عمل می کند و آقای مهدی نوروزی مدیرمسئول و رئیس هیأت مدیره شرکت بلاغ نور هستند. شرکت بلاغ نور فعالیت خود را از نیمه دوم سال 69 آغاز کرد و اولین تابلوی سه نمایه ساخت گروه فنی- مهندسی خود را در تاریخ 12/11/69 در ضلع جنوب شرقی میدان ولیعصر نصب کرد. مسئولیت اجرایی و راه اندازی اولیه شرکت تا سال 72 به عهده بنده بود، که در این فاصله موفق شدیم در 13 نقطه تهران تابلوهای سه نمایه ساخت خود را نصب کنیم و به موازات آن در مشهد، رشت، نمایشگاه بین المللی و شهربازی نیز تابلوهای سه نمایه و ثابت نصب کردیم.

جا دارد قبل از هر سخنی از جناب آقای سیامک نوروزی که از اعضاء هیأت مدیره اولیه شرکت بلاغ نور، نظریه پرداز و طراح اصلی ساخت این تابلوها در ایران هستند یاد و قدردانی کنیم.

به جرأت می توان گفت که ایده ایشان نقش بسیار مهمی در شکل گیری تبلیغات محیطی ایران داشت که به سهم خود این رسانه نقش شایسته ای در جهش صنعت تبلیغات ایران ایجاد کرد.

در شرکت بلاغ نور چه خدماتی ارائه می دهید؟

 

محور اصلی فعالیت ما تبلیغات محیطی است و سه محور اصلی تحقیق، مشاوره و تبلیغ فاکتورهای مورد توجه در ارائه این خدمات است. هدف اولیه ما در ارائه خدمات اثربخش به مشتری است که این امر در پرتو شناخت از مخاطبین حاصل می شود، این مخاطب گاهی تولید کننده است گاهی مصرف کننده. این شرکت در رسانه های دیگر هم چون صدا و سیما، مطبوعات و خدمات تبلیغ نیز فعالیت دارد. هر چند تمرکز و تخصص اصلی بلاغ نور در زمینه تابلوهای تبلیغاتی و انجام تبلیغات محیطی است اما نیاز و تقاضای مخاطبان، سازمانها و شرکتهای طرف قرارداد و انتظار ایشان از این شرکت موجب گردیدهاست، تا این شرکت و مؤسسه آوای حکمت علاوه بر موارد فوق پاسخگوی نیازهایی از قبیل: طراحی و تولید بالنهای تبلیغاتی (در انواع مختلف کریستال، متحرک در زمین و معلق در هوا و ...) انجام تبلیغات درونی (Indoor Advertising)، ارائه خدمات تبلیغاتی نظیر امور نمایشگاهی، عکاسی صنعتی، طرحی و تهیه هدایای تبلیغاتی، طراحی گرافیک، نقاشی گرافیک و ... باشد.

 

عرصه فعالیت تبلیغات محیطی با توجه به ماهیت کار باعث شد تا بانک اطلاعاتی غنی در این رابطه از مجموعه امکانات محیطی سراسر کشور تشکیل دهیم، تا این امکانات بتواند نیاز مخاطبان را به راحتی تأمین کند و امروزه تقریباً با اکثریت شهرستانها و فرودگاههای کشور همکاری داریم.

 

 

       نقش تعهد و کیفیت در جلب رضایت مشتری را چگونه می دانید؟

 

مهمترین مسأله در بحث تبلیغات، ایجاد شناخت، آگاهی و رغبت در مخاطبان است. باور و حرکت بدون شناخت ممکن نیست. مهم حساسیت ذهن مخاطب، آگاهی و شناخت اوست. برای تحقق این هدف مؤسسه تحقیقاتی، فرهنگی و هنری آوای حکمت را در کنار شرکت تبلیغاتی بلاغ نور تأسیس کردیم تا بتوانیم با موضوعات مطروحه از طرف مخاطبان نه با نگاه سنتی بلکه با نگاه حرفه ای و به روز مشاوره دهیم، به همین دلیل در مؤسسه آوای حکمت کمیته ای تحت عنوان «اتاق فکر» که از متخصصان مرتبط با صنعت، همچون بازاریابی، بازرگانی، روانشناسی، جامعه شناسی مدیریت، گرافیک و ... تشکیل شده است و موضوع پس از بحث و بررسی با توجه به اهداف مورد نظر کارفرما و مخاطب پیش طرح تهیه و ارائه می شود، سپس در جلسه ای با حضور مخاطبین و کارشناسان از طرح دفاع می شود تا شفاف سازی کامل انجام و طرح کاملاً بار اجرایی پیدا کند. ( لازم به ذکر است ؛ طرحي در دست تهيه و تدوين داريم که

 

اميدواريم اگر توفيق خدمت به اين صنف و صنعت را داشته باشيم ، سعي خواهيم کرد آنرا در سطح صنف تحت عنوان لزوم ايجاد اتاق فکر در يک

 

باشگاه حرفه اي تبليغات که نقش بسيار مهمي در ايجاد رضامندي ، وحدت و يکپارچگي در صنف مي کند به اجرا در آوريم ، انشاءا...) .

 

یکی دیگر از اقدامات ما جهت جلب رضایت مشتری این است که پس از یک دوره یکساله که با هر مشتریی ارتباط کاری داشته باشیم، میزان اثر بخشی کارهای خود را با یک نظر سنجی در یک جامعه آماری 1200 نفری ارزیابی می کنیم، بدون آنکه هزینه ای از کارفرما بخواهیم، فقط سعی می کنیم هماهنگ با نظرات آنها اقدام به نظر سنجی کنیم و این حرکت نه تنها مورد رضایت مشتریان بوده، بلکه در طرحهای آتی نیز راهنمای ما خواهد شد.

 

 

 

 

حفظ و استمرار رضایت مشتری ما را بر آن داشت تا همگام با پیشرفت های علمی و آموزشی روز در جهت ارتقای کیفی ارائه خدمات، به دریافت گواهینامه

 

ISO 9001:2000 از مؤسسهOQS اتریش نایل شدیم و به عنوان نخستین شرکت تبلیغاتی ایرانی به عضویت شبکه جهانی کیفیتIQ Net درآییم.

 

يکي از ویژگی هاي بارز این گواهینامه آن است که پس از انعقاد هر قرارداد و گذشت حداکثر سه ماه از اجرای کار، فرآیند این عملیات در یک فرم از مشتری نظرخواهی می شود و نقاط قوت و ضعف خود را ارزیابی می کنیم. نقاط قوت که وظیفه ما است، ولی در جهت رفع نقاط ضعف و جلوگیری از تکرار آن در ادامه کار، برنامه ریزی های لازم انجام می شود. برگزاری کلاسهای مستمر آموزشی برای کارمندان جهت ارتقای سطح آگاهی علمی آنها که خط مشی اصلی شرکت است، زیرا بر این باور هستیم که این امر نقش مهمی در تأمین رضایت مشتریان دارد.

 

 

       نظر شما در مورد عدم موفقیت جمعی در صنف تبلیغات چیست؟

 

این صنعت در کشور ما جوان است. همانطور که ابتدا عرض کردم، تبلیغات محیطی جهش بزرگی در صنعت تبلیغات ایران ایجاد کرد، شاهد مثال بنده نیز ارزیابی این صنعت قبل از سال 70 و بعد از سال 70 است.

 

تبلیغات محیطی در واقع باعث بیداری استعدادهای بالقوه در این صنعت شد، اما علت اصلی عدم موفقیت این صنعت، عدم شناخت کافی مسئولان ذیربط از این صنعت می باشد.

 

هنوز قوانین و مقررات درونی که از طرفی باعث پویایی این صنعت شود و از طرف دیگر امنیت شغلی برای دست اندرکاران شرکتهای تبلیغاتی ایجاد کند به صورت متقن و جامع مصوب نشده است تا عوامل اجرایی با انگیزه های ارزشی و ملی، این صنعت را دنبال کنند و سودآوری صنعت رضایت بخش نیست این در حالی است که امنیت شغلی اعضای صنف دستخوش تغییرات مدیریتی است، هر از چند گاهی مسئولان این صنعت عوض می شوند و به دلیل همین خلاء قانونی، افراد غیر متخصص و غیرحرفه ای نیز در این صنعت مشغول به کار شده و بر اعتبار صنعت لطمه وارد می کنند.

 

صاحبان صنایع نیز هنوز تصویر درستی از تبلیغات ندارند و سرمایه گذاری در این صنعت را هزینه های بیهوده می دانند، در صورتی که امروزه تبلیغات وسیله ای برای رشد و توسعه پایدار ملی کشورها.

 

از نگاه اقتصاددانان، روانشناسان، جامعه شناسان امروز «برندهای» دارای کیفیت بالا و قیمت مناسب، بدون تبلیغات هرگز موفق نخواهند بود.

 

چرا که بایستی ذهن مصرف کننده نسبت به کالای تولیدی آشنا و حساس باشد. عدم توجه به همین امر باعث شده است کالاهایی در یک روز متولد شوند و در همان روز از بین بروند. سرمایه گذاری در فضاهای فیزیکی، تجهیزات، نیروی انسانی بدون سرمایه گذاری در آگاهی بخشی به مصرف کننده موفق نخواهد شد، برندهای موفق مثل کوکاکولا 32% از فروش خود را صرف تبلیغات می کنند آیا حکمتی در این تصمیم وجود ندارد؟

 

 

      

 

         برای ورود به بازار جهانی تبلیغات چه باید کرد؟

 

واقعیت این است که تبلیغات نیز همانند سایر صنایع موجود جهان اعم از تولیدی و خدمات جهانی شده است لیکن امروز دیگر بحث جهانی شدن نیست، بلکه بحث این است که همه صنایع در وسعتی به ابعاد جهان حضور دارند تبلیغات نیز مانند سایر صنایع ضمن برخورداری از بینش جهانی، به ابعاد محلی نیز توجه می کنند و در حال حاضر کمتر صنعتی است که کاملاً جهانی شده باشد، صنعت تبلیغات نیز همینطور است و در این صنعت نیز معدود شرکتهایی از استراتژی واحد جهانی تبعیت می کنند مثل کوکاکولا.

 

اما امروزه صنعت تبلیغات ایران در فضایی نسبتاً رقابتی و جهانی فعالیت می کند ولی جهانی شدن هنوز آثار برجسته و شاخص خود را به منصه ظهور نرسانده است.

 

و وجهه غالب در این صنعت، هنوز انحصار است. ولی تبلیغات زمانی می تواند کاملاً جهانی شود که از بستر فرهنگی، ارزشی و اجتماعی واحد جهانی برخوردار شود، ثانیاً از امکانات تکنولوژیک فرهنگی برخوردار باشد.

 

و در این میان مغز افزار و نیروی انسانی نقش کلیدی دارد، کارکنان صنعت گردشگری باید از آنچنان بینش و درایت لازم برخوردار باشند تا بتوانند سلیقه جهانی را شناخته و مبتنی بر آن به طراحی استراتژی بپردازند در حال حاضر ما

 

کمبود اساسی در این زمینه داریم ولی راه برای جهانی شدن باز است تنها باید با پژوهش و درایت و برنامه ریزی استراتژیک راهکارهای لازم را بیابیم و بدان عمل کنیم. آنچه که محرز است وضعیت امروز صنعت تبلیغات متأثر از وضعیت اقتصادی و سیاسی است که به سوی ساماندهی، انجام، اثربخشی و جهانی شدن کامل پیش می رود و لازمه حضور اثربخش در این بستر کاردانی، کارآمدی و حرفه ایی گرایی است.

 

 

                        نشریه دانش تبلیغات را چگونه دیدید و چه پیشنهادی برای پیشرفت آن دارید؟

 

اولاً از فکر و اقدام شما تشکر می کنم. در حال حاضر تعداد مجلات تخصصی کمتر از انگشتان یک دست است. لذا اقدام شما قابل تقدیر است. پیشنهاد بنده این است که مهمترین فاکتور در جهت رشد نشریه بالا بردن محتوای نشریه از طریق خدمات و رهنمودهای آموزشی است و باید از طریق مخاطب قرار دادن همکاران مسئولان و صاحبان صنایع در جهت رشد و آگاهی متقابل بکوشیم.

 

جاذبه های هنری نشريه باید مدنظر قرار گیرد. مطالب نشریه به روز و برخواسته از دستاوردهای روز جهانی در صنعت تبلیغات باشد و چشم انداز روشنی در این صنعت را ترسیم کند.

 

در خاتمه آرزوی موفقیت داریم و امید داریم روز به روز جایگاه خود را در سطح داخل و خارج به زبانهای مختلف نیز پیدا کنید.

 

 

لطفا مارا در گوگل محبوب کنید